Dikkat! Ehliyetinizden olabilirsiniz

Milli Eğitim Bakanlığı, eğitim sisteminde yaptığı değişikliklere sürücü kurslarını da dahil etti, uzmanlar uyardı. İşte sizi ehliyetinizden edebilecek kritik uyarı

Dikkat! Ehliyetinizden olabilirsiniz
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), eğitim sisteminde yaptığı değişikliğin ardından sürücü kurslarına da el attı. Kurslara Avrupa Birliği (AB) standardı getirmek için bir çalıştay düzenleyen Bakanlık, eğitim kalitesinin artırılması, eğitimcilerin eğitimi ve sınav mevzuatı gibi konularda değişikliğe gidecek. MEB, sürücü kurslarının iyileştirilmesi için düğmeye bastı ve Ankara'da bir çalıştay düzenledi.

AB'den 3 alan uzmanı, MEB birimlerinin temsilcileri, ilgili bakanlıkların yetkilileri, akademisyenler, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, sosyal ortaklar ve diğer ilgili paydaşların katılımıyla Ankara Plaza Otel'de gerçekleşen çalıştayda, motorlu taşıt sürücü kurslarında verilen eğitim programları değerlendirildi.

MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen ve Avrupa Birliği Bakanlığı'nın desteğiyle yürütülen çalıştayda, 'Sürücü Eğitimlerinin Kalitesinin Artırılması ve Sürücü Eğitim Programlarının İncelenmesi', 'Sürücü Sınavlarında Yeni Yaklaşımlar ve İlgili Mevzuat Düzenlemeleri' ve 'Eğiticilerin ve Sınav Sorumlularının Eğitimi' başlığıyla 3 ayrı çalışma grubu oluşturuldu.

ARAÇLARA KAMERA

Çalıştayda karara bağlanan bazı öneriler şöyle oldu: Sürücüler için periyodik eğitimin zorunlu olması, sürücü kursu ücretlerine taban ücret uygulamasının getirilmesi, sınav araçlarında kamera sisteminin bulunması, sertifikasını iki yıl içerisinde ehliyete dönüştürmeyen adayların ehliyetinin iptal edilmesi, sınav yapıcıların ve eğiticilerinin belli aralıklarla eğitime tabi tutulmaları.

Her seviyeye ayrı kurs

Çalışma gruplarının hazırladıkları raporlarda sürücü kurslarının yapısını yeniden düzenleyecek öneriler ortaya atıldı. Bakanlık, çalıştay dokümanlarını inceleyecek, analiz edecek ve nihai sonuç raporu haline getirerek kamuoyu ile paylaşacak. Çalışma gruplarının hazırladıkları raporlara göre sürücü kurslarında farklı eğitim düzeylerinden gelen sürücü adaylarına aynı eğitimin verilmesi sorunun kaynağını oluşturuyor. Yine uygulama derslerinde ders saatlerinin sınırlı oluşu ve sıradan düz bir parkurda eğitim verilmesi de kaliteli sürücü adaylarının yetişememesinde önemli rol oynuyor.


Timeturk


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Yaşam

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir