Tarihin tanıkları koca çınarlar

Çengelköy'deki çınar ağacının yaşı, yapılan ölçümler ve aktarılan rivayetlere göre Osmanlı İmparatorluğu öncesine 1200'lü yıllara dayanıyor

Tarihin tanıkları koca çınarlar
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

İstanbul'daki ''Anıt ağaçlar'', birkaç asırlık hayatları boyunca zamana meydan okuyarak kentte birçok tarihsel olaya şahitlik ediyor.

Kentteki mistik ve kutsal mekanlarda, eski külliyelerde, köşk ve saray bahçelerinde sıkça karşılaşılan bu devasa ağaçlar arasında yer alan Çengelköy'deki çınar ağacının yaşı, yapılan ölçümler ve aktarılan rivayetlere göre Osmanlı İmparatorluğu öncesine 1200'lü yıllara dayanıyor.

Çengelköy'deki çınar ağacının yaşı, yapılan ölçümler ve aktarılan rivayetlere göre Osmanlı İmparatorluğu öncesine 1200'lü yıllara dayanıyor

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili, ''Bir ağaç tescilli anıt ağaç haline gelindiğinde, kamuoyu da buna göre davranıyor. Bir bilinç oluşuyor ve herkes o ağacı koruma yönünde davranış gösteriyor. Dolayısıyla daha korunan bir ağaç haline geliyor'' dedi.

Bilgili, ''Bir kültürel varlığın restorasyonu ve bakımı nasıl yapılıyorsa bu durum bir anıt ağaç için söz konusu olduğunda ağacın 'doktoru' geliyor ve ne yapılması gerekiyorsa onu yapıyor. Bu şekilde ağaç daha uzun süre yaşamış oluyor'' diye konuştu.


AA - Nurhan Çorlu


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Yaşam

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir