Şehadetinin 33. yılında Üsküdar anıldı

Metin Yüksel şehadetinin 33. yılında Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi'nde düzenlenen programda anıldı.

Şehadetinin 33. yılında Üsküdar anıldı
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Üsküdar Belediyesi ve İHL sözlüğün işbirliği ile düzenlenen gecede Metin Yüksel'in dava arkadaşları onun hayatını ve mücadelesini anlattı.

Grup Yürüyüş ezgileri ile sahne aldı. Özel olarak hazırlanan belgesel filminde ise dava arkadaşları Metin Yüksel'le hatıralarını anlattı. Programın açılışında konuşan Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, Metin Yüksel'in, Müslüman gençlere mesaj verdiğini belirterek şunları söyledi:

''Bir yanda hüzün duyduğumuz, bir yandan da inancımız gereği imrendiğimiz Metin Yüksel'in şahadetini anıyoruz. Metin Yüksel davası uğruna şehit düşmüş büyük bir mücahittir. Şehit olduğunda henüz 21 yaşındaydı. İstanbul'u fetheden Sultan Mehmet'in de 19 ya da 21 yaşında olduğu söylenir. Bu bize gösteriyor ki o yaşlarda çok işler yapılır. Metin Yüksel hepinize bir mesaj vermiştir.''

VİDEO İÇİN TIKLAYIN

Metin Yüksel şehadetinin 33. yılında Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi'nde düzenlenen programda anıldı.

''Müslümanların Deniz Gezmiş'ten daha az bildikleri ve tanıdıkları mücahit''
Başkan Kara, Erdem Beyazıt'ın ''Buldum'' şiirinin son iki mısrasını da okudu.

Ölüm bize ne uzak bize ne yakın ölüm
ölümsüzlüğü tatdık bize ne yapsın ölüm
Erdem Beyazıt, Buldum

Şiirin ardından ''herhalde bu şiir onun için yazılmışdı, her halde onun o yaşadıklarından ilham alarak...'' sözleriyle devam eden Kara, İHL Sözlük'te Metin Yüksel ile ilgili yazılan bir kaç yazıya yer verdi. Bu yazılardan en dikkat çekici olanı ise bir yorumcunun yazdığı ''Müslümanların Deniz Gezmiş'ten daha az bildikleri ve tanıdıkları, davası uğruna şehadet şerbetini içmiş büyük bir mücahit'' yorumu oldu.

Yüksel'in hayatından kesitler anlatan kardeşi Müfit Yüksel ise hazırlanan belgesel filminde, ''O çok aktif ve hareketliydi. Fatih Akıncılar teşkilatını kurdu ve kısa süre içerisinde en aktif şube haline getirdi. 1977'de Filistin'e gitmiş ve orada konuşma yapmıştı'' diye konuştu.

Hocası Yenildi, Boksu Bıraktı
Dönemin Akıncılar Derneği Genel Başkanı olan Mehmet Güney, Metin Yüksel'in sporculuğuna dikkat çekerek şu bilgileri verdi: ''Metin sporcu özelliği vardı. Boks çalışırdı. Bir gün yanıma geldi 'ben boksu bıraktım' dedi. Neden? Diye sorunca 'Ben yenilen bir adamdan ders almam' diye yanıt verdi. Meğer ders aldığı hocası bir müsabakada yenilmiş.''

Üsküdar 34


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Yaşam

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi :
Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir