Bahçelievler Camii İnşaatı tartışma yarattı

Üsküdar Bahçelievler Mahallesinde geçen yıl yıkılan semt pazarı arazisinde yapımına başlanan camii inşaatı tartışmalara neden oldu.

Bahçelievler Camii İnşaatı tartışma yarattı
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Üsküdar Bahçelievler Mahallesinde geçen yıl yıkılan semt pazarının arazisinde yapımına başlanan Bahçelievler Camii inşaatı bölgede tepkilere neden oldu.

Son zamanlarda ise bazı medya organlarında yer alan haberlerde durumun tek taraflı olarak çarpıtıldığı gözlerden kaçmadı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Bahçelievler Camii'nin bölgede yaşanabilecek ihtiyaçlar dahilinde önceden belirlen arazi üzerinde 1/5000'li plan dahilinde inşa edilen bir yapı olduğu yetkililer tarafından bildirilmesine rağmen, yapılan taraflı yayınlar ile cami inşaatının yasal olmadığı izlenimi verilmesine yetkiler ve vatandaşlar tepki gösterdi.

Üsküdar 34 Haber Sitesi olarak olayın başından itibaren yaşanan gelişmeleri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Camii inşaatının başladığı alanda bulunan semt pazarı geçen yıl boşaltılırken sorunlar yaşanmış, bazı esnaflar hukuksuz bir şekilde yerlerinden çıkarıldıklarını iddia etmişlerdi. Konuyla ilgili görüştüğümüz belediye yetkilileri ise yıkımın hukuki çerçevede yapıldığını, esnafın önceden bilgilendirildiğini ve hiç kimsenin mağdur edilmediğini belgeleriyle açıkladılar.

Semt pazarı yıkıldıktan sonra ise merkezi Güzeltepe Mahallesi'nde bulunan Boğaziçi Alevi Kültür Derneği araziye Cemevi yapmak için talip olduklarını açıkladı. Ardından CHP Üsküdar ilçe teşkilatı, Üsküdar Belediye Meclisine bölgeye Cemevi yapımı için teklif vermiş, meclis başkanı Mustafa Demiral teklif verilen yerin Üsküdar Belediyesi'ne ait olmadığını ve bu araziye tahsis yapma yetkisinin kendilerinde olmadığını açıkça belirtmiş, sonrasında yapılan açık oylamada Üsküdar Belediye Meclisi teklifi oy çokluğuyla reddetmişti.

AK Parti Üsküdar meclis üyeleri red gerkçesi olarak, konuyla ilgili toplantı öncesi bilgi verilmediği için duruma tepki gösterdi. CHP'li meclis üyelerinin alelacele hazırlanmış bir öneri ile toplantıya geldiklerini, ilk defa teklifin mecliste okunması ile durumdan haberdar olduklarını söylediler.

Bahçelievler Mahallesi sakinleri ise yaşanan gelişmelerin siyasi rant elde etme amaçlı olduğunu söylüyor. Az sayıda Alevi vatandaşın yaşadığı mahallenin en değerli arazisine Cemevi yapılmak istenmesini hayal olarak yorumlayan mahalle halkı, cami yapılmasına ise mesafeli davranıyor. Bölgede hayırseverler tarafından yapılan camiilerin yeterli olduğunu düşünen bazı vatandaşlar, camiye karşı olmadıklarını ancak İBB tarafından bu alanın bölgenin ihtiyaçlarına göre Okul, Hastane veya Spor alanı olarak değerlendirilmesi gerektiğini söylediler.

Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı ve Alevi Bektaşi Federasyonu Kurucusu Ali Kenanoğlu ise cemevi yapımı için Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara'nın kendilerine bölgede arazi yeri sözü verdiğini söyledi. Çengelköy bölgesinde bir cemevi'nin olmadığını vurgulayan Kenanoğlu, cemevi yapımı için henüz kendilerine böyle bir arazi yeri gösterilmediğini sözlerine ekledi.


Üsküdar 34


DÜZELTME VE TEKZİP
Haber metninde bulunan bazı satırların yanlış olarak haberde yorumlandığının bilgisini bize ulaştıran Ali Kenanoğlu'na ilgilerinden dolayı teşekkür ediyor, tekzip olarak göndermiş oldukları yazıyı yayınlıyoruz.


Biz kimsenin ibadethanesine, kutsalına tepki göstermez, laf söylemeyiz.

Sayın Uskudar34.com  yetkilileri ve Hukuki sorumlularına;

hubyarNET web sitemizde bizim sitemizin ''Cemevi yapımı için istenen yere Cami inşaatı başladı'' başlıklı haberine istinaden yapmış olduğunuz ''Camii yapımına Alevi tepkisi'' haberiniz eksik ve son derece hatalıdır.

1- Haberinizde yer alan başlık yani ''Camii yapımına Alevi tepkisi''  bizim sarf etmediğimiz, kullanmadığımız, asla da öyle anlaşılacak bir ifade de bulunmadığımız bir başlıktır. Bizim kimsenin ibadethanesine tepki göstermek gibi bir alışkanlığımız olmadığı gibi, tüm inançların ibadethanesini kendi ibadethanemiz gibi kutsal kabul eden bir inancın mensuplarıyız. Bu başlığı asla kabul etmiyoruz. Değiştirilmesini talep ediyoruz.

2- Haberinizde yer alan Eski Semt pazarını Üsküdar Belediye Başkanı sayın Mustafa Kara'nın Cemevi yapımı için söz verdiği doğru değildir ve hubyarNET in haberinde asla böyle bir ifade yoktur. Başkanımız Sayın Ali Kenanoğlu'nun ve Boğaziçi Alevi derneği yöneticilerinin asla böyle bir ifadesi bulunmamaktadır.

Olayın aslı şudur;

Cemevi yapımı için uygun bir arazinin Boğaziçi Alevi Derneğine tahsisi konusunda Sayın Mustafa Kara söz vermiştir. Bu arazinin şurası ya da burası olacağı ifade edilmemeiştir. Bahçelievler eski semt pazarının Cemevi yapımı için Boğaziçi Alevi derneğine tahsisi konusunda CHP li bazı meclis üyelerince Belediye Meclisine önerge verilmiş ve AKP nin oylarıyla red edilmiştir. Aradan 1 yıl geçmeden aynı yere Cami inşaatı başlamıştır. Bölgede bir tane bile Cemevi yoktur ve halende verilen söz yerine getirilmiş değildir. Bölgede çokça cami olmasına (ihtiyaç varsa yine yapılsın) ve bir tane bile Cemevi olmamasına rağmen yaşanan durum budur.

Takdir kamuoyunundur. Alevi Vatandaşlar Üsküdar Belediyesine olan vergilerinden muaf değildir. Bunun da bilinmesi gerekmektedir.

Saygılarımızla

hubyarNET web sitesi yönetimi


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Güncel Olaylar

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir