Hz. Mevlana İTİCÜ Üsküdar'da anıldı

Hz. Mevlana 738. vuslat yıldönümü vesilesiyle İTİCÜ'de Üsküdar Kampüsünde anıldı

Hz. Mevlana İTİCÜ Üsküdar'da anıldı
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

İTİCÜ'de vuslat 738. yıldönümü vesilesiyle anılan Mevlana'nın ''aşkın sultanı olarak tanındığı'' belirtildi.

Üniversitenin Üsküdar Kampüsünde düzenlenen programın açılış konuşmasını yapan öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Nihat Alayoğlu, Mevlana Muhammed Celaleddin-i Rumi'nin aşkın sultanı olarak tanındığını, Mevlana felsefesinde ölümün bir düğün gecesi olarak anılmasının, insanlara dünyevi düşüncelerden uzaklaşmak bir fırsat verdiğini vurguladı.

Türk Tasavvuf Mûsikîsi sanatkârı Veysel Dalsaldı ve arkadaşlarının seslendirdiği eserlerle renklenen programın ikinci bölümünde Türkiye Diyanet Vakfı'ndan araştırmacı Dr. Semih Ceyhan'ın, ''Hz. Mevlana'nın Düşüncesi ve Sema'' konulu konferansı ilgiyle izlendi. Ceyhan, Allah dostlarını çok iyi tanımaya muhtaç olduğumuz bir dönemden geçtiğimizi söyledi.

Ceyhan, ''Allah aşıklarını tanımak onların vuslat gecelerini tanımaktan geçer. Mevlana'yı anlamak ciddi bir iştir. Hz. Mevlana bir hümanist değildir. Onu yakın çevresinden soyutlayarak tek başına anlamaya çalışmak insanı yanlışa düşürür. Mevlana, Kur'an ve İslam medeniyetine has bir Allah velisidir. Sema ise folklorik bir gösteri değil ibadettir'' diye konuştu.

Anma programı, üniversitenin Kariyer Planlama Merkezi Müdür yardımcısı Alim Uçar ve kanun sanatçısı Reha Ermumcu'nun kanun ve ney dinletisiyle sona erdi.


dunyabulteni.netPuan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Yaşam

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir