30 yaştan hangi doğumlular gün alıyor?

Erdoğan'ın bedelliyle ilgili şartları açıklarken üç kere vurgu yaptığı ''30 yaşından gün almış olanlar'' sözü...

30 yaştan hangi doğumlular gün alıyor?
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et
Erdoğan'ın bedelliyle ilgili şartları açıklarken üç kere vurgu yaptığı ''30 yaşından gün almış olanlar'' sözü yasadan hangi doğumluların yararlanacağı tartışmasını çıkardı.

Başbakan Erdoğan, merakla beklenen bedelli askerlikle ilgili yasa tasarısının ayrıntılarını bugünkü grup toplantısında açıkladı. Erdoğan, bedelli askerlik yasasından 30 yaşından gün alan ve 30 bin TL bedelini ödeyenlerin faydalanabileceğini açıkladı. 21 günlük temel askerlik eğitiminin de olmayacağını belirtti.

30 YAŞINDAN GÜN ALMIŞ OLANLAR
Erdoğan, ''Altını çiziyorum 30 yaşından gün almış olanlar. Bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren hak kazanmış olacaklar. Kanun Resmi Gazete'de yayınlandığı gün 30 yaşından gün almış olanlar 6 ay içinde, 30 bin TL parayı defaten ödeyebildikleri gibi, yarısını başvuru sırasında diğer yarısını ise başvuru tarihinden itibaren 6 ay içinde ödeyerek askerlik hizmeti yapmış sayılacaklar.'' dedi.

ÜÇ KERE VURGU YATPI
Erdoğan, konuşmasında üç kere vurgu yaptığı ''30 yaşından gün almış olanlar'' ifadesi ise kafaları karıştırdı. Sosyal medya sayfalarında, yasadan 1982 tarihinde doğanların da faydalanabileceği bilgisi yayıldı. Haber 7'nin görüştüğü il ve ilçe nüfus müdürleri ise yasanın şu günlerde çıkması halinde 1982 yılında ve 1981'in son günlerinde doğanları kapsamadığını belitti.

ERSAN ŞEN: 29 YILIN GEÇMESİ LAZIM
Konuyla ilgili NTV'ye konuşan Ceza Hukukçusu Prof. Dr. Ersan Şen, ''Geriye dönük 29 yılın geçmesi, 30 yaştan gün alması gerekiyor. Yaşıyla ilgili herhangi bir itirazı olan düzeltme yaptırabilir'' dedi. Şen'in bu sözleri 1982 yılında doğanların da bedelli askerlikten faydalanabileceği şeklinde yorumlandı.

Haber 7'nin İstanbul İl Nüfus Müdürlüğü, Üsküdar ve Eyüp İlçe Nüfus müdürlüklerinden aldığı bilgiler ise farklı.

NÜFUS MÜDÜRLERİ FARKLI DÜŞÜNÜYOR
Fatih Nüfus Müdürü Rabia Babaoğlu, ''30 yaşından gün almış demek. 1982'lileri de kapsar. Fakat yasanın çıkmasından sonra doğanlar bu haktan faydalanamaz'' dedi.

Üsküdar Nüfus Müdürlüğü Şefi Gönül Can ise yasanın bugünlerde çıkması halinde 1982 yılında doğanların kesinlikle bu yasadan yararlanamayacağını söyledi.

GÜN ALMAK YAŞ BİTİRMEK DEMEK
30 yaşından gün almış demek, ay, gün ve yıl olarak 29 yaşını bitirmiş anlamına geliyor. Bu durumda yasanın Resmi Gazete'de yayınlanacağı tarih çok önemli... Bedelli askerlik yasası önümüzdeki günlerde çıkarsa, bu tarihten sonra doğan 1982 doğumlular bu haktan faydalanamayacak.

30 KASIM'DA YASALAŞIRSA...
İstanbul İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğündeki görevli ise örnek vererek, yasası 30 Kasım'da Resmi Gazete'de yayınlanması halinde, 1 Aralık 1981 tarihi ve sonrasında doğanların da bedelli askerlikten faydalanamayacağının altını çizdi.

EMSAL KARAR
Öte yandan 1993 yılında, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'nde görülen bir davada ise gün olma konusuna açıklık getiriliyor.

1993 yılında çıkarılan bedelli askerlik yasasından yararlanmak isteyen 1.6.1965 doğumlu bir vatandaş 28 yaşından gün alanların faydalanabileceği şartından dolayı hakkını mahkemede aramış. Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'nin kararı ise şöyle: ''1965 tarihinden 27 yıl sonraki tarih 1.6.1992 tarihidir. Bu nedenle 1.6.1965 doğumlu olan davacı 3802 Sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği tarih olan 1.6.1992 tarihinde 27 yaşını doldurmuş ancak 28 yaşından gün almamıştır.''

KESİN TARİH KONULSUN
Bedelli askerlikten faydalanmak isteyenler ise yasaya, ''31.12.1982 tarihinde doğanlar'' şeklinde kesin ifade konulmasını istiyor.


Haber7Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Güncel Olaylar

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir