Av. Şerife PAMUK

Okuma Yazma Bilmeyene Avukatlık Hizmeti Devletten Olsun!

[email protected]
Sabahın beşinde çalışma masamdan ayrılıp uyumadan önce gündemdeki başlıklara şöyle bir göz atayım dedim.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

OKUMA YAZMA BİLMEYENE AVUKATLIK HİZMETİ DEVLETTEN OLSUN!

Sabahın beşinde çalışma masamdan ayrılıp uyumadan önce gündemdeki başlıklara şöyle bir göz atayım dedim. Nerden de dedim demez olaydım. Nitekim okuduğum bir haber bütün gece çalıştığım o konuları ve gözümdeki uykuyu bir anda siliverdi. Neydi o haber?

Kocaman bir başlık. BÖYLE ABLA OLMAZ OLSUN!

İstanbul'da, sabıka dosyası kabarık Günay Nuştır polise, okuma yazma bilmeyen kardeşinin kimliğini ibraz etti. Kız kardeş hapse girdi. O hapisteyken, bir suç daha işleyen abla yakayı ele verdi.

La havle! Ya yakayı ele vermeseydi ne olurdu? Zavallı bir kadın, meramını anlatamadığı için suçlu damgası yiyecek, üstüne üstlük bir de hapislerde mi sürünecekti? Dört tane de çocuğu mu vardı ne, onların halini varın siz düşünün.

Hâlbuki bütün bir gece çalıştığım Anayasa'da, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde, Ceza Kanunlarında ne yazıyordu:

ŞÜPHEDEN SANIK YARARLANIR!

Yani, sanığın suçtan cezalandırılmasının temel koşulu, suçun şüpheye yer vermeyen bir kesinlikle ispat edilmesine bağlıdır. Mahkûmiyet, büyük veya küçük bir olasılığa değil, her türlü şüpheden uzak bir kesinliğe dayanmalıdır.

Olacak şey miydi, bugünün Türkiye'sinde bunların yaşanması. Herşey ne de güzel yolunda gidiyordu oysa ki. Hani o lise sıralarındaki uykumuzu kaçıran o basiretsiz hükümetler dönemi de kapanmıştı. Sadece on yılda Türkiye ne de büyük yol kat etmişti. Lakin bu olmadı!

Artık trafik sorunu büyük ölçüde çözüldü. 8 yılda göz alan gelişmeler yaşandı. Sağlıkta da aynı şekilde kimse on sene önce bugünleri hayal edemezdi. Artık her bir vatandaş, eskiden özel hastanelerin hastaları gibi önemseniyor.

O dünyanın önünde ağzından tek bir laf çıkamayan suskun zayıf Türkiye de geride kaldı. Dünyada ses getiren bir Türkiye var artık. Yenilikçi Türkiye.

Aslında Yargı anlamında da birçok yeniliğe imza atıldı. Cumhuriyet dönemimin tozlu raflarında kalan o kanunlarımızın hemen hepsi günümüz ihtiyaçlarına göre yenilendi. Yeni adalet sarayları inşa edildi.

Fakat bu olayla da görüldüğü üzere; tamamlanması belki yarım asırı bulacak eğitim reformları tamamlanıncaya dek, okuma yazma bilmeyen vatandaşlara devletin pozitif ayrımcılık yapması zaruret arz etmektedir. Yani onlara diğer vatandaşlara göre daha fazla ihtimam gösterilmelidir. Kısacası;

Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 150. Maddesine yeni bir fıkra daha eklenerek;

OKUMA YAZMA BİLMEYEN ŞÜPHELİ VEYA SANIĞA ZORUNLU MÜDAFİİ(YANİ DEVLET TARAFINDAN AVUKAT) ATANMALIDIR.

Gönlümüz rahat uyku uyuyabildiğimiz için emeği geçenlere minnettarım.


Şerife PAMUK

Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5
Diğer Yazılar Başlık Sol Kısım

Bu Yazarın Önceki Yazıları

En Çok Okunan Haberler

Diğer Yazılar Başlık Sağ Kısım
+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir