Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Sabah
Milliyet Star
Yeni Şafak Türkiye
Cumhur İSTEKLİ

Kurtuluş Ayları...

cumhuristekli@hotmail.com
Yüce Rabbimize sonsuz şükürler olsun ki, mübarek üç aylar mevsimine girdik 3 Haziran Cuma günü üç ayların ilk ayı olan Recep ayını idrak etmiş olduk.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Paylaş :
Yüce Rabbimize sonsuz şükürler olsun ki, mübarek üç aylar mevsimine girdik 3 Haziran Cuma günü üç ayların ilk ayı olan Recep ayını idrak etmiş olduk. 2 Haziran Perşembe'yi Cuma'ya bağlayan gece kandillerin ilki olan Regaip Kandiliydi,

''Üç Aylar'' dünya hayatımızda, yaptığımız iyiliklere karşı bir yıllık zaman dilimi içinde bire yüz, bire yedi yüz ve bire bin kat iyilik ve mükâfat göreceğimiz mevsim olarak bilinen feyizli ve bereketli aylardır. Üç aylar, kameri aylardan Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır.  Bu mübarek aylar içerisinde öyle feyizli ve bereketli günler ve geceler vardır ki, Yüce Allah'ın rahmet ve mağfireti, bu gün ve gecelerde mü'minler üzerine sağanak gibi yağar.

Bu mübarek aylardan birincisi olan Recep; kutlu zaman dilimi olan üç ayların hem ilki, hem de müjdecisi konumundadır. Recep ayı, Regaip ve Miraç gibi mübarek geceler ve ilâhî tecellilerle şereflendirilen, Ramazan'a hazırlıkların başladığı mübarek ve şerefli bir aydır.

Mübarek üç aylar, günahlardan arınma, sevaplarla bezenme mevsimidir. İnsanların, işlemiş oldukları hata, kusur ve günahlarından tövbe ederek temizlenmesi için üç aylar büyük bir fırsattır. Üç aylar; Ramazandan önce oruçla buluşanların, namaza başlayanların, ibadetlerini zirveleştirenlerin, hayırda yarışanların, tövbe ile Allah'a yaklaşanların ve manevî kazanç elde edenlerin çokça görüldüğü aylardır.

Peygamberimiz (s.a.s.) üç aylar hakkında şöyle buyururlar: ''Recep Allah'ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan da ümmetimin ayıdır.'' (Aclûnî, Keşf'ül-Hafâ, 1\423) Ayrıca Hz. Peygamber (s.a.s.)'in bu ayların başlangıcında şöyle dua ettiği de rivayet edilmiştir: ''Allah'ım; Recep ve Şaban'ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan'a kavuştur.'' (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1\259)

Mübarek üç aylar, Yüce Rabbimize, ailemize, çocuklarımıza, milletimize ve bütün insanlığa karşı görev ve sorumluluklarımızı hatırlatmalı; hata, ihmal ve kusurlarımızdan dönmemize; gaflet uykusundan uyanmamıza vesile olmalıdır. Aramızdaki çekişmeleri, tefrika ve ihtilafları, şahsî menfaat hesaplarını bertaraf etmeli; yüce dinimizin bizden ısrarla istediği, barış, hoşgörü, kardeşlik, birlik ve beraberliğimizin güçlenmesini, insanî ve ahlakî meziyetlerin yeniden yeşermesini sağlamalıdır.

Recep ayının ilk Cuma gecesi mübarek Regaip Kandili, duaların kabul edileceği ve isteyen kullarına Cenâb-ı Hakk'ın ihsan ve ikramının bol bol verileceği bir gecedir. Bu gece Allah (c.c.) lütuflarını sağanak sağanak yağdırır. Regaip Gecesi, Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.)'in Yüce Allah'ın çok özel tecellilerine mazhar olduğu, nuranî lütuf ve ihsanlara eriştiği bir gecedir.

Üç ayların ikincisi olan Şaban ayı, Peygamberimiz (s.a.s.)'in hakkında; ''Bu ay benim ayımdır, çünkü bu ayda amellerim Rabbime yükseltilir'' (Feyzü'l Kadir, 4/161) buyurduğu, amellerimizin Allah'a yükseldiği ''Berat Gecesi''ni içinde bulunduran pek faziletli bir aydır.

Mübarek üç ayların son halkası ve en kıymetlisi ise; Kur'an ve oruç ayı olan Ramazan-ı şerif ayıdır. Ramazan ayı, on bir ayın sultanıdır, çünkü yüce kitabımız Kur'an-ı Kerim'in, Peygamberimiz (s.a.s.)'e indirildiği, bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesini içinde bulunduran mübarek bir aydır.

Üç aylar diye adlandırılan Recep, Şaban ve Ramazan ayları Yüce Allah'ın bizlere ikram ettiği faziletli ve feyizli bir zaman dilimidir. Yapılan dileklerin dalga dalga Allah'a ulaştığı, dökülen pişmanlık gözyaşlarının günahları silip yok ettiği kandil aylarıdır..

Bu duygularla bütün Üsküdarlı hemşerilerimin ve tüm Müslümanların mübarek üç aylarını tebrik ediyor bu kutlu zaman diliminde Yüce Mevla'ya yapılan dua ve ibadetlerin, bütün İslam âleminin birlik, dirlik ve beraberliğine insanlığın hidayetine, yeryüzünde savaşın, anarşi ve gözyaşının yerini huzur ve barışın almasını, vesile olmasını, Yüce Allah'tan niyaz ediyorum.

Bu düşüncelerimle mübarek üç ayların tüm islam alemine hayırlar getirmesini,

Cenab-ı haktan niyaz ederim,

Selamların en güzeli Alemlere rahmet olarak gönderilen Muhammed Mustafa (s.a.v.) ve ona tabi olup yolundan gidenlerin üzerine olsun...


Cumhur İSTEKLİ


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5
Diğer Yazılar Başlık Sol Kısım

Bu Yazarın Önceki Yazıları

En Çok Okunan Haberler

Diğer Yazılar Başlık Sağ Kısım

GOOGLE ÖZEL ARAMA

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Paylaş :
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2019 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : info@uskudar34.com
Bu sayfa 0.04 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.