Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Sabah
Milliyet Star
Yeni Şafak Türkiye

Marmaray'da kara ve deniz birleşti..!

Marmaray projesinde çalışmaları tamamlanan kara tüneli ile deniz tüneli aynı noktada birleşti.

Marmaray'da kara ve deniz birleşti..!
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
E-BÜLTEN KAYIT
Ad, Soyad :
E-Posta :
Paylaş :
* Marmaray projesinde çalışmaları tamamlanan kara tüneli ile deniz tüneli aynı noktada birleşti.

* Yavuz Selim Tüneli'nin açılmasıyla birlikte, Marmaray'da kara ve deniz yerin 36 metre altında birleşmiş oldu.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

''Üsküdar İstasyonu ile denizi deniz dibindeki tüpleri bugün birleştirdik. Projeye hayata geçtiğinde artık 'Üsküdar'a gider iken aldı da bir yağmur şarkısı' da tarih olacak. Yağmura yakalanmadan böylece Üsküdar'a geçiş sağlanmış olacak.''

Marmaray Projesi'nin zamanında bitirilip bitirilmeyeceği şeklindeki bir soruya da Bakan Yıldırım, ''Açıkladık artık. Ne yapıp edip tamamlayacağız. 29 Ekim 2013'te bu projeyi İstanbulluların ve dünyanın hizmetine açacağız. Tarihi İpek Yolu projesi. Duble yollar bitti. Duble demir yolları dönemi başlıyor'' yanıtını verdi, İstanbul Boğazı'nın altından geçen Marmaray'ın yüzde ellisi tamamlandı.

Yenikapı ve Sirkeci boyunca ilerleyecek olan Yavuz Tüneli'nin açılışı denizin metrelerce altında Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın da katılımıyla yapıldı. Marmaray Projesi'nde yeni bir aşamaya gelindiğini söyleyen Bakan Yıldırım, ''Söğütlü Çeşmeden Üsküdar'a, Üsküdar İstasyonu'ndan denizdeki daldırma tüplere birleşmeleri sdağlayacak olan Yavuz Tüneli'nin açılışını yaptık. Dolayısıyla Üsküdar İstasyonu ile denizi, deniz dibindeki tüpleri bugün birleştirdik. Az önce indiğimiz 40 metrelik merdiven artık görevini tamamladı kapanacak. Bundan sonra faliyetler Üsküdar İstasyonu'ndan Yavuz Tünel'i ile gerçekleştirilecek. Bunun ikiz tüneli ise hemen sağında Atatürk Tüneli. Bu da Üsküdar İstasyonu'ndan başlıyor üç ay sonra o da denizdeki ikiz tünel ile birleştirilmiş olacak.'' diye konuştu.

''PROJENİN YÜZDE 50'Sİ BİTTİ''
Prorejeye ilişkin konuşmasına devam eden Bakan Yıldırım, ''Bu çalışmalar 13.6 kilometrelik toplam yer altı ve deniz altı tünellerin yüzde ellisi tek tünel düşünürsek, 27 kilometre. 27 Kilometrenin şu anada yüzde 50'sini tamamladık. İşşallah önümüzdeki 2011'in ilk aylarında da Üsküdar'dan girip Sirkeci'den çıkabilecek hatta Yenikapı'dan çıkacak hale geleceğiz.'' şeklinde konuştu.

''2013'TE TAMAMLANMASI PLANLANIYOR''
Bakan Yıldırım, Marmaray Projesi'nin 29 Ekim 2013'te bitmesi için çalışmaların büyük bir hızla devam ettiğini söyleyerek, denizin dibinde ulaşımı sağlayacak olan tren setlerinin imalatlarında da başlandığını söyleyerek, ''440 set olacak. 440 setin 100 tanesi Kore'de. 340 set ise, Türkiye'de Kore Demiryolları ve Türk ortaklığı ile kurulun hızlı tren fabrikasında yapılacak.''dedi.

''DUBLE DEMİRYOLARI DÖNEMİ BAŞLADI ARTIK''
Marmaray Projesi'nin zamanında bitirilip bitirilmeyeceği şeklindeki bir soruya Bakan Yıldırım şu şekilde yanıt verdi: ''Açıkladık artık. Ne yapıp edip tamamlayacağız. 29 Ekim 2013'te bu projeyi istanbulluların ve dünaynın hizmetine açacağız. Çünkü Uzakdoğu'yu, Batı Avrupa'ya birleştiren bir proje. Tarihi İpek Yolu projesi.'' Marmaray Projesi'ne ilişkin bir soruya bakan Yıldırım, ''Duble yollar bitti. Duble demir yolları dönemi başlıyor. Bu da ilk örneklerinden bir tanesi.'' Açıklamaların ardından Bakan Yıldırım ve beraberindekiler, Üsküdar İstasyonuna bağlanan tünel boyunca yürüdü.

Milliyet.com.tr


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

İstanbul

En Çok Okunan Haberler

GOOGLE ÖZEL ARAMA

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Paylaş :
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2015 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : info@uskudar34.com
Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir