Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Sabah
Milliyet Star
Yeni Şafak Türkiye

Takkeci-Arakiyyeci Mescidi

Bu mescid Üsküdar'da Kör Bakkal'da Hacı Cafer Ağa Mahallesi'nde Kör Bakkal Sokağı'ndadır.

Takkeci-Arakiyyeci Mescidi
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
E-BÜLTEN KAYIT
Ad, Soyad :
E-Posta :
Paylaş :

Bu mescid Üsküdar'da Kör Bakkal'da Hacı Cafer Ağa Mahallesi'nde Kör Bakkal Sokağı'ndadır. Buna (Kör Bakkal Mescidi) de derler. Mabedin iki tarafından dörder taş basamaklı merdivenle çıkılır. Taş yapıdır. Son cemaat yeri ve minberi ahşaptır. Damı da çatı örtülüdür. Sağındaki minaresi tuğladandır. Mescidi Arakiyyeci Hacı Cafer Çelebi (1012 H. 1603 M.) yapmıştır. Mescidin kıble tarafında yaptıranın mezarı vardır. Öldüğü yılda camiyi yaptırmıştır. Bu mescidi ilk defa Mehmed Ağa isminde bir hayır sahibi yaptırmıştır. Sonra kendi azadlı kölelerinden Cafer Ağa yenilemiştir. Ayvansaraylı Hüseyin Efenid bu mescidi anlatırken şunları söyler:

Takkeci mescidi denmekle şöhret bulmuştur. Minberi Sultan III. Mustafa'nın son hükümdarlık yıllarında züemadan Seyyid Mehmed Emin Ağa koymuştur. Mahallesi vardır.

Sicilli Osmânî sahibi Cafer Çelebi'yi yazarken şunları söyler: ''Arakiyyeci izafetinden olup Takkeci Mescidi'nin bânîsidir. Minberi kâtip Mehmed Efendi koymuştur. Veledi Karabaş Mahallesi'nde mektep, Daye Hatun civarında bir mescid yaptı.

Arakiyye: Türkler, başlarına giydikleri teri alan ve emen serpuşa Arakiyye derler. Arapça (arak) ter demektir. Teri aldığı için böyle adlandırılmıştır. Türkçe'de Takke denir.


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  GOOGLE ÖZEL ARAMA

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Paylaş :
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2019 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : info@uskudar34.com
  Bu sayfa 0.06 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.