Mehmet Oktay [ 21 Temmuz 2014, 20:20 ]
çok değerli yekililer ve saygıdeğer halkımız. istanbul gibi bir büyük şehirde toprak zeminli spor yapmaya müsait tek alan validebağ korusudur. memlekette binlerce insan beton zeminlerde koşamak, spor yapmak zorunda kalıyor. binlerce insan başta menüsküs olmak üzere çeşitli ortopedik riskler altında. bu koru koca şehirde nesli kesilmiş, türünün son örneği canlıarı, sincabı,kuşu, börtü böceği barındırıyor. yüce Rabbim bu canlıları bize emanet etti, lütfen kıymayın efendiler. Hizmet etmek istiyoruz diyorsanız, bir kaç çöp toplama noktası daha tesis ediniz, çöpleri düzenli olarak tahliye ediniz ve sportmen güvenlikçilerin düzenli olarak arazide devriye gezmesini temin ediniz. Bu korunun kapısı bacası zengin yoksul herkese açıktır, önünden otobüs geçer, minübüs geçer, alın çoluğunuzu çocuğunuzu gelin mesire yapın, spor yapın, yabani çayır görsün sincap görsün çocuklarınız. Yoksa o hayvan ve haşeratın bir sahibi vardır, hesabını hepimizden sorar. Selam ve dua ile.
Selvi aslanalp [ 20 Temmuz 2014, 10:57 ]
Ayrıca öğretmenler evinin etrafını mermerl döşediniz kirpilerin yuvalarını bozdunuz etrafda ölmüş kirpi cesetleri dolu ve yuvadız kalan kirpiler bizim sitenın içinde kendilerine yuva aramakda dengeleri bozmaya diğer canlıların yaşam hakkını elinden almaya değer mi diğer bır konu bizim burda yenı yapılan kaldırımlar yolllar çökmüş durumda yağmur yağınca üsküdar meydanı denızle birleşiyor bence enerjinizi vaktinizi bu konulara ayırsanız ilgilensenız
Emine Gözaydın [ 20 Temmuz 2014, 04:55 ]
esneli Niyazi rumuzlu ve Levent Şirin rumuzlu yorumculara @

Sultanbeyli, Ümraniye vs'den insanların gelmesini sakıncalı bulduğumuzu da nereden çıkardınız ? Ama sormak isterim size; o bölgelerde yaşayan insanların neden yeşil alanı yok ? ne olmuş oradaki yeşil alanlara ? evet çok şanslıyım çünkü evime yürüyüş mesafesinde Validebağ Koruluğum var. Birileri koruduğu için var. yeşile hasret kalmış Istanbul'da bu beni "azınlık" yapar... Benim gibi ayrıcalıklı olmak istiyorsanız, yaşadığınız bölgedeki yeşil alanlarınıza sahip çıkınız, koruyunuz. Ayrıca eklemek isterim, kim olduğumuz, yaşam tarzımız ile ilgili varsayımlarda bulunup, mesnetsiz atıyorsunuz. Validebağ Korusuna hiç geldiniz mi bilmiyorum ama gelmiş olsaydınız oradaki insan profilinin çeşitliliğini bilirdiniz...
Turgay Kurultay [ 19 Temmuz 2014, 23:14 ]
"Kent ormanı olarak düzenlemek" kulağa hoş geliyor, ama zaten sorun burada. Orası zaten kent ormanı ve çayırlığı durumunda. Ve 1. derece SİT alanı. Orayı en az müdahaleyle korumak gerekiyor, ama rant alanına çevirmenin adı "kent ormanı yapmak". Validebağ çevre halkının 20 yıldır süren mücadelesi olmasaydı çoktan talan edilecekti. Yıllardan beri parça parça çeşitli tahribatlardan toplu kıyıma geçileceğinden şüphelenmek için yeterince sebep var. İktidarda ve belediyede hangi partinin olduğu bu bakımdan birşeyi değiştirmiyor. İlk mücadele Üsküdar belediyesi CHP'li Niyazi Yurtseven'in başkanlığı zamanında (1994 öncesi) verilmişti. Rant zihniyetinin, kendi halinde sükunet sunan ve başka canlılara da yaşam ortamı sağlayan yeşil alana tahammülü yok.
Arif Belgin [ 18 Temmuz 2014, 23:37 ]
Resneli Niyazi rumuzlu yorumcuya :
Validebağ Korusu'nun çevresinde oturanların, bu korunun doğallığını ve yeşilliğini savunması sizleri neden rahatsız ediyor, açıklar mısınız? Sizin kendi yakınınızda böyle bir koru olsa, bu koruya kilometrelerce öteden binlerce kişinin otobüslere doldurularak getirilmesinden, korunun çöp yığınları içinde kalmasından, ağaçların dallarının kırılmasından memnun olur muydunuz? Biz olmuyoruz. Sırf para (ya da oy) kazanmak uğruna korunun betonlaşması, içine bir sürü tesislerin yapılması, içinde yaşayan hayvanların kaçıp gitmesi hoşunuza gider miydi. Bizim hoşumuza gitmiyor.
Siz neden yanasınız? Doğallıktan, yeşilden, çiçekten, ağaçtan, kuştan, böcekten, hayattan, gelecekten yana mı? Yoksa betondan, taştan, plastikten, griden, sıkıcılıktan, gürültüden, pislikten, çöpten, ölümden yana mı?
Önce bu temel kararınızı vermelisiniz. Sorunu siyasi bir sorun olarak görmemenizi ve göstermeye çalışmamanızı tavsiye ederiz. Biz öyle görmüyoruz. Hangi parti Validebağ'a göz koyarsa, karşı çıkarız. "Poroce"ler hayata geçecek diye boş yere hayale kapılmayın. Hiç biri olmayacak. Çünkü bu ülkede çok şükür ki hala yasalar var, hala yargıçlar var.
Resneli Niyazi [ 18 Temmuz 2014, 19:31 ]
(Koru civarında yaşadıkları anlaşılan) değerli yorumcular,

Bana şunu söyleyin:

Siz buraya Ümraniye'den, Sultanbeyli'den, Sancaktepe'den insanların gelerek gezip tozmasına razı mısınız değil misiniz? Yoksa sadece civar muhitteki insanların mı istifade etmesini istiyorsunuz?

Kendinizde böyle bir hak görüyor musunuz?

"Halk Çamlıca"da Hıdiv Kasrı'nda şimdi çay içiyor da ne oldu?? ne demek?

"Halk plajlara hücum etti, vatandaş denize giremedi" gibi bir şey olmuyor mu bu?

Siz hiç buralarda kendinizi yormayın, mahallenin Kadıköy'e bağlanması için kamuoyu oluşturmaya başlayın. Artık referandum mu olur başka bir yöntem mi olur bilmiyorum. Hem bu kabustan kurtulmuş olursunuz. Üsküdar'la mahallenizin dokuları gerçekten tutmuyor. O zaman sevgili korunuzda kertenkele mi beslersiniz, kirpi mi, yılan mı ona da keyfinize göre karar verirsiniz.

Ammmaaa... Üsküdar'a bağlı kalırsanız dediğim gibi anca boşuna yorulursunuz. Ya da yargı yoluna gidin. Eski yargı yok ama belli mi olur, belki sizin lehinize karar verir.
oktay inal [ 18 Temmuz 2014, 12:01 ]
Hala gözler görmüyor..İstanbulda nefes alacak yeşil alan kalmadı..Boğazın tepeleri..Çamlıca...Korular(Son olarak Fethi Paşa korusunun devamı)..Halk Çamlıca Hidiv Kasrında çay içemiyormuş...Şimdi içiyorda ne oldu..Belediyelerin işlettiği tesislerde her şey çok mu ucuz..Ya betonlaşan yerler..Son olarak Koşuyolu Öğretmenler Evinin hali..Belki orayı Belediye o hale getirmedi ama..Şimdi sıcakta oturmak için şemsiye gerekiyor..Yerler beton..Eskiden ağaçlar doğal serinlik sağlıyordu..Artık gözümüzü büyük büyük açmalıyız..İstanbul can çekişiyor..Son yeşil alanlarımızı rant uğruna kaybetme lüksümüz yok..Koruya şenlik yapıyoruz diye sağdan soldan getirdikleri insanlara küçük erzaklar patlamış mısır kağıt helvalarla kandırmak kolay seçim..Etrafa yayılan çöpleride toplamamak cabası..Bu mu belediyecilik.? Koruyu zengin fakir her yaş grubuyla beraber hakça paylaşalım..Ama doğallığına dokunmadan..Etrafı betonlaştırmadan...Bize sunulan küçük yardımları bir lütuf gibi düşünmeden..
Çiğdem Tunaşat [ 18 Temmuz 2014, 09:53 ]
Ne diyelim ? Bazı şeyleri olduğu gibi bırakmak ona değer vermektir desek ne ifade eder? Daha çok beton, daha çok bank, daha çok havuz, daha süslü köşeler bir belediyenin ne çok çalıştığının göstergesi olmuyor desek?   Yeni ağaç istemiyoruz, olanları koruyalım desek ? Her mevsim yürüyüş yapabileceğimiz şehrin içindeyken dışındaymış gibi hissedebileceğimiz başka koru yok desek? Neden bunları tekrar tekrar söylemek gerekiyor, anlaşılması bu kadar mı zor desek?
neşe taşan [ 18 Temmuz 2014, 00:55 ]
Başkan nabız yoklaması yapıyor sanırım. Algoritma buradada hüküm sürüyor. VALİDEBAĞ KORUSU HALKA AÇIK BİR YERDİR.
VALİDEBAĞ KORUSU HALKA AÇIK BİR YERDİR.
VALİDEBAĞ KORUSU HALKA AÇIK BİR YERDİR.
Ben de Korumuzun korunmasını, dokunulmamasını isterken sadece korudan faydalananlar için değil asıl korunun gerçek sahipleri için istiyorum. Oraya yuva kuran , beslenen ,üreyen,saklanan ,sığınan gerçek sahipleri için... Yani böcekleri,memelileri, sürüngenleri ve kuşları için..Levent kardeş sen niçin korunun yapılaşmasını istiyorsun? Ayrıca burası 1. Doğal sit alanı. Sen, ben, o istiyor diye bir şeyler yapılıyor ve yapılmıyor değil. Yasalar var bu ülkede. Sen de yasalara saygılıysan düşüncelerini değiştirmelisin. Koruyu ziyaret edip gözülle bir şeyleri gördüğünde fikirlerinin değişeceğini düşünüyorum. Esen kalın.
Arif Belgin [ 17 Temmuz 2014, 19:36 ]
Validebağ Korusu'na dokunulmasını istemeyenleri "mutlu azınlık" olarak nitelendiren yorumcuya : Bizleri ne kadar tanıyorsunuz? Gelir durumumuzu, mutlu olup olmadığımızı nereden biliyorsunuz? Azınlık olduğumuzu nereden çıkarıyorsunuz? AKP'ye karşı olduğumuzu nereden çıkarıyorsunuz? Siz hiç Validebağ Korusu'nu gördünüz mü? Özelliklerini biliyor musunuz? Mülkiyetinin Hazine'ye, kullanımının Milli Eğitim Bakanlığı'na ait olduğunu (Üsküdar Belediyesi'ne ait olmadığını) biliyor musunuz? I. derece SİT alanı olduğunu biliyor musunuz?
Ayrıca söylediğiniz diğer şeyler de tamamen yanlış. Çamlıca'ya da Hıdiv Kasrı'na da eskiden beri halk girerdi. Çok nezih yerlerdi. Evet, çay kahve biraz pahalıydı ama kimseye neden içeri girdiği sorulmazdı. Ben her iki tesise de eskiden beri giderim. Şimdi çay kahve kısmen ucuzladı ama ortalık panayır yerine benzedi. Bir kargaşa, bir gürültü... Siz iyiden, güzelden, yeşilden, doğaldan yana mısınız, değil misiniz? Ülkemiz ne çektiyse, halktan yanaymış gibi gözüken ama halkı sömüren popülist politikacılardan çekti bugüne kadar...
Levent Şirin [ 17 Temmuz 2014, 18:27 ]
Bu haberin altına "Aman Validebağı korusuna dokunmayın" mealinde yorum yapanlara hitaben yazıyorum. Ak Parti bugüne kadar sizler gibi keyfi yerinde mutlu azınlıkların değil sessiz çoğunluğun taleplerini yerine getirdiği için kazandı. Eskiden Çamlıca Tepesi, Hıdiv Köşkü gibi tesisler de herkesin giremediği yerlerdi. Küçük Çamlıca da öyleydi. Şimdi bu saydığım mekanlara "halk" girebiliyor, çayını içip yemeğini yiyebiliyor. Bu imkanları sağlayan insanlara da oyunu veriyor. Gerçi gördüğüm ve diğer yorumlarda okuduğum kadarıyla "vatandaş" bu durumdan rahatsız. Ne kadar da alışmışlar kendilerine ait imtiyaz alanları olmasına. Kendileri rahat etsin, gerisi ne yaparsa yapsın. Ak Parti iyi bir şey mi yapacak, ne yapıp edip engellemek lazım! Yoksa bir dahaki seçimde hiç başedilmez değil mi? Yapılmaya çalışılanı engellemekten başka bir misyonunuz yok mu sizin? Validebağı Korusu sadece sizin rahat nefes almanıza yarayan bir akvaryum değildir, herkesindir. Ben başkanın projesini destekliyorum.
Selvi arslanalp [ 17 Temmuz 2014, 12:07 ]
Çılgın proje ye kes,nlikle hayır diyor koru doğal haliyle kalmalı ayrıca böyle bır proje nın onayı için istanbul ve özellikle acıbadem koşuyolu halkına sorulmalı onayı alınmalı ayrıca avm lerin yerine parklar yapılabilir böyle eşsiz bir koruyu anıt ağaçları bir sürü canlıyı doğal halinden uzaklaştırıp yapay hale getirmeye çalışmanızı asla kabul etmemem mümkün değil olanı yıkıp yeni yapmanın mantığınıda anlamış değilim
Feral Tercan [ 17 Temmuz 2014, 08:47 ]
Sayın Türkmen, çılgın proje TDK ya ve bizlere göre aşırılığa kaçmaktır.Bildiğiniz gibi burası Koru dur ve olduğu gibi korunmalıdır.Hangi aklı evvel koru daki çimenleri kestiyse bütün kirpi ler,kuş lar ve börtü böcek dışarıda kaldı.Farkındamısınız bimem ama orada bir yaşam var ve biz insanlar gibi kimseye zararları yok.Sabah erkenden ,elinize ceviz alıp gelin ,asırlık ağaç gövdelerinde onlarca sincap ın ayaklarınızın dibinde misket taneleri gibi dönüp durduklarını göreceksiniz.u mutluluğu mutlaka yaşayın Sayın Türkmen
Emine Gözaydın [ 16 Temmuz 2014, 22:53 ]
Bir şey söyleyeceğim.. İşin aslı Validebag Korusunun Üsküdarla alakası yok. Acıbadem Kadıköy e daha yakın. Acaba Kosuyolu halkı olarak Kadıköy Belediyesine bağlanmayı mı talep etsek ? Bu adam Belediye Başkanı olduğundan beri Üsküdar Belediyesi piknik organizasyonu adı altında koruluğa otobüslerle insan taşıyorlar, SIT alanı olmasına rağmen otobüsleri koruluğun içine kadar sokuyorlar, geride de bir yığın çöp bırakıyorlar.. Sonra Üsküdar Belediyesi Koruluğun Milli Eğitime bağlı olduğu gerekçesiyle çöpleri toplamıyor, gönüllülerin topladığı çöpleri de almıyor... ahlaksızlık bu. bir SIT alanını, bir koruluğu neden parka çevirmek istiyorsunuz ? Parkınızın içinde ne gibi işletmeler olmasını planlıyorsunuz ? Yeryüzünde bir tek insanlar yaşamıyor biliyorsunuz değil mi ? Başka canlar var. Sincaplar, papağanlar, kargalar... ve Korulukta yıllardır stres atan benim gibi insanlar da var. Ama bir değeri yok sizin için. allahınız para olmuş. Koruya dokunursanız, Allahın laneti üzerinizde olsun.
Nedret Akkalem [ 16 Temmuz 2014, 15:34 ]
Öğretmenevi'nin önünü betonlaştırmalarından kent ormanı ile ne kastedildiğini anlayabiliyoruz. Validebağ'ın içini de yandaşlarına ihaleye verip betonlaştıracaklar. Yazıktır, doğal hali ile kalsın.
Arif Belgin [ 16 Temmuz 2014, 14:35 ]
Validebağ I.derece SİT alanıdır. Mülkiyeti Hazine'ye, kullanımı Milli Eğitim Bakanlığı'na aittir. Yani Üsküdar Belediyesi'nin orada tasarruf hakkı yoktur. Olsaydı bile, yapılmak istenen projeler Koru'nun doğallığına ve yeşilliğine zarar vereceğinden,yine karşı çıkardık. Her metrekareye bir proje yapmak zorunda değilsiniz. Bırakın Validebağ Korusu da projesiz kalsın. Yok illa bir şey yapmak istiyorsanız, belediyenin asli görevi olan temizlik yapın. Fazla bir şey istemiyoruz : Haftada bir 2 temizlik görevlisi gönderilip yarım gün çalıştırılsa, Koru pırıl pırıl olur. Zaten gönüllüler ve civarda oturanlar koruyu arada bir temizliyorlar. Belediye gereksiz projelere zaman ve para harcayacağına, kendi asli görevlerine odaklansa daha iyi olur.
Arif Belgin [ 16 Temmuz 2014, 14:09 ]
Sayın belediye başkanına kim hakaret etti bilmiyorum. Ama Validebağ Gönüllüleri Validebağ Korusu'nda yapılmak istenen projelere karşı çıktılar. Bunu son derece demokratik ve saygılı biçimde yaptılar. Başkandan randevu talep eden de Validebağ Gönüllüleri değildir. Fakat Sayın Hilmi Türkmen Validebağ Gönüllüleri'nden randevu talep etmiştir. Kamuoyuna duyurulur.
Filiz Oskay [ 15 Temmuz 2014, 22:36 ]
Validebağ zaten "koru"dur. "Kent ormanı" olmaya ihtiyacı yoktur. Doğal çimeni ( çim değil), sincapları, kaplumbağaları,kertenkeleleri ve 25 tür kelebeği(ki bunlardan üçü çok özel türdür) ile İstanbul'un bulunmaz nimetidir. Lütfen doğal alana dokunmayınız. Herkese açık bir alandır. Temizlik desteği yapılır ve motosiklet girişi engellenirse başka bir sorunu yoktur korunun. Selamlarla...
Ayhan Ahmet [ 15 Temmuz 2014, 15:52 ]
Şehir parkı lafı boş iş. Doğal bir bitki örtüsünü yok etme çabası nasıl bir zihniyettir. Üsküdar ilçesi bu yeşilleri yok etmek için uğraşacağına bu bölgelerin doğal bakımını üstlense yeterli. Kimse çılgın proje istemiyor size oy veren halkın büyük kısmı zaten bu projeniz için oy vermedi Ak parti de sürü mantığı olduğunu unutmayalım
oktay inal [ 14 Temmuz 2014, 23:19 ]
Validebag Korusu 1.Derece SİT alanı olan çok özel bir yerdir..Vatandaşlarımız doğal ortamda spor yapmakta..Temiz hava ve yeşilin keyfini doyasıya çıkarmaktadır..Doğal hali kesinlikle bozulmamalı..Yararlı bir şey yapılacaksa ağaçların bakımı yapılmalı..Çevre temizliği düzenli olarak yapılmalı..Güvenlikte olmalı..Dikkatsizce yakılan mangal vb..şeylerin koruyu kül edeceği unutulmamalı..En önemlisi bir an önce koruma kurullarının önünde bekleyen Koru ile ilgili koruyucu yasaların gerçekleşmesi için mücadele edilmeli..Koruyu toplu piknik vb. etkinliklere açmak koruya etkinlik alanı olarak bakmak demektir..Her büyük etkinlikte etrafa çöpler dağılıyor ağaçlar ve yeşil zemin örtüsü büyük zarar görüyor..Son olarak korumuza artık yeni beton vb. yeni bina yapılmamalı..Otopark kafe vb. amaçlı yeni yerler açılmamalı..Ayrıca motorlu araçların koruya giriş yapması engellenmelidir..Korunun içinden akan dere ıslah edilerek kanalizasyon suyunun karışması bir an önce engellenmelidir.Son olarak korumuzu doğal yapısıyla gelecek kuşaklara tertemiz taşımalıyız..Saygılarımla
neşe taşan [ 13 Temmuz 2014, 01:19 ]
Bizim gönüllerimize giden yolu yapmak istiyorsanız Validebağ Korusu'na hiç dokunmayın. İllada bir hizmet götürmek istiyorsanız sadece temizliğini üstlenin. Bırakın koru doğal haliyle kalsın. Bizim istediğimiz şeylerin belediyeye bir maliyetide yok. Bu yüzden bizim gibi düşünen vatandaşlara teşekkür etmelisiniz. İhsan Özkes "Validebağ Korusu doğal haliyle korunacaktır" vadiyle seçimlere girdi. İhsan Özkes'in aldığı oy kadar Validebağ'ı doğal haliyle korunmasını isteyen bir kesim var. Bunu gözden lütfen kaçırmayın. Sizlerin de yasalara ve halka rağmen hareket edeceğinizi düşünmek istemiyorum.
Ömer [ 11 Temmuz 2014, 22:30 ]
Allahtan korkun birakin biraz yeşillik kalsın. Parti ve rant uğruna yeşile kıymayın burasıda projesiz kalsın
Opinar [ 11 Temmuz 2014, 18:07 ]
Kusura bakmayın ama yok yatırım, yok şehir parkı saçmalıklarıyla doğal yeşili rant yeşiline çevirmenize kimse müsaade etmeyecek. koca istanbulda kala kala bir validebağ kaldı. ne istiyorsunuz oradan, bırakın hiçbirşey yapmayın olduğu gibi kalsın. yeşili olduğu gibi; yeşil olarak bırakın artık. ayıptır yahu. sempatik görünmeye çalışmayın, akp'nin el attığı ne varsa rant da orda maalesef.
Leyla Küçük [ 10 Temmuz 2014, 10:48 ]
Sayın Başkan;Şimdiye kadar validebağla uğraşanlar iflah olmadı.Vakfedilen yerlerle kim uğraşırsa allahın gazabından kurtulamıyor.bunun örnekleri geçmişte görüldü!!!