Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Sabah
Milliyet Star
Yeni Şafak Türkiye
Cumhur İSTEKLİ

Sahurun Önemi...

cumhuristekli@hotmail.com
Sahur: Oruç tutmak için gecenin son altıda birinde yenen yemektir.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Paylaş :
Sahur: Oruç tutmak için gecenin son altıda birinde yenen yemektir. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) sahur yemeğini özellikle teşvik ederek, Yahudilerden sahur yemeği ile ayrılacağımızı beyan etmiş; mutlaka yenmesini tavsiye ile bunda bereket olduğunu söylemiştir.

Böylece sahur yemeği oruç tutan müslümanların önem verdikleri bir yemek olmuştur. Hz. Peygamber (s.a.s) ''Sahurda kalkınız, sahurda bereket vardır'' buyurmuştur.

Orucun başlayış ve bitiş vakti gündüze göre tayin edilmiştir. Gündüz ise güneşin doğuşu ile batışı arasındaki zamandır. Kur'ân-ı Kerimin orucun başlangıcını bildirirken kullandığı ifade ile, orucun bitimini bildirirken kullandığı ifade arasında farklı bir üslup vardır. Ayette orucun başlama zamanı için ''siyah iplikle beyaz ipliğin birbirinden ayrılması'' ibaresi kullanılırken; orucun bitimi için de ''geceye kadar'' ifadesi kullanılır.

Rasûlüllah (s.a.v): ''Bilal'in ezanı ve ufuktaki uzunlamasına beyazlık,sizi sahur yemenizde aldatmasın. Beyazlık yayılana kadar yiyin, için'' (Müslim) buyurmuştur.

''Zirr b. Hubeys diyor ki: Sahuru yedim, sonra mescide gidiyordum. Yolda Huzeyfe İbnül-Yemanî'ye uğradım ve yanına girdim. Doğuracak bir devenin sağılmasını emretti. Getirilen süt kaynatıldı, sonra bana yaklaşıp, ''ye'' dedi. ''Oruç tutmak niyetindeyim'' cevabını verdim. O da ''ben de oruç tutmak niyetindeyim'' dedi. Yedik, içtik, sonra mescide geldik namaz başladı. Sonra Huzeyfe, ''bir defasında Rasûlüllah'la böyle yapmıştık'' dedi. ''Sabahtan sonra mı?'' diye sordum. ''Evet sabahtı ama güneş henüz doğmamıştı'' cevabını verdi'' (Müsned-i Ahmed İbn Hanbel). Bu vakit de genelde ikinci fecrin başlangıcından sonra gece karanlığının aralandığı vakittir.

''Ebu Zübeyr diyor ki: ''Cabir b. Abdullah'a oruç tutmak isteyen fakat kap elinde su içecek iken, ezan okunduğunu işiten bir kimsenin durumunu sordum. Cabir, Rasûlüllah'ın ''içsin'' dediğinin rivayet edildiğini söyledi (Müsned-i Ahmed İbn Hanbel).

''Hubeyb'in halası Uneyse bir rivayette diyor ki: ''Eğer bir kadın sahurunu bitirememiş ise, Bilal'e derdi ki, ''Bekle sahurumu bitireyim'' (Abdurrezzak b. Memmam, el-Musannef).

''İbn Münzir, Hz. Ali sabah namazını kıldırdıktan sonra, ''İşte şimdi beyaz ipliğin siyah iplikten ayrılıp farkedildiği vakittir'' dediğini nakleder'' (el-Ayni, Umdetül-Kari li Şer'il-Buhâri).

Sadece bir kaç örnekle bile yetinildiğinde, Hz. Peygamber'in ve sahabelerinin sahur konusundaki tavırlarının anlaşılması mümkündür. Nitekim Maide suresindeki ''Ey insanlar, Allah dini sizi zorlamak için va'z etmemiştir'' ayetini tefsir ederken, Fahreddin er-Razi ''Mefatih'ul Gayb'' adlı eserinde şöyle söylüyor:

''Bu ayeti kerime dinde önemli bir esas ve prensiptir. Bu prensip zararlı şeylerin meşru olmaması prensibidir''.

Kur'ân'da ve Hz. Peygamber'in tatbikatında da görüldüğü üzere, sahurun vakti gündüzün geceden ayrıldığı ve bunun bizzat açıkça yükümlünün şahsi gözleriyle tespit edildiği vakittir.

Genelde fukahanın sahur vaktini belirlerken izledikleri sünnet şu olmuştur. Hz. Peygamber (s.a.v) sahura son verip imsak ettikten sonra Kur'ân-ı Kerim'den elli âyet kadar okur veya okuyacak bir vakit bekledikten sonra sabah namazını kıldırırdı. Bu imsak vakti de yaklaşık güneşin doğmasından 75-90 dakika kadar öncesi olur ki; sahur yemeği için en son kabul edilen vakittir...

Sevgi ve Saygılarımla Hayırlı RAMAZANLAR...


Cumhur İSTEKLİ


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5
Diğer Yazılar Başlık Sol Kısım

Bu Yazarın Önceki Yazıları

En Çok Okunan Haberler

Diğer Yazılar Başlık Sağ Kısım

GOOGLE ÖZEL ARAMA

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Paylaş :
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2019 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : info@uskudar34.com
Bu sayfa 0.06 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.