Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Sabah
Milliyet Star
Yeni Şafak Türkiye
İhsan ÖZKES

İthal Kurbanlıklar Caiz mi?

ihsanozkes@ihsanozkes.com
Kurban pazarlarındaki yerli hayvan satıcıları genel olarak ithal hayvanlarla ilgili şu iddialarda bulunuyorlar.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Paylaş :
İthal Kurbanlıklar Caiz mi?

Kurban pazarlarındaki yerli hayvan satıcıları genel olarak ithal hayvanlarla ilgili şu iddialarda bulunuyorlar.

''İthal hayvanların, kulak, boynuz, kuyruk gibi uzuvlarında eksikler var. Domuz çiftliklerinde besleniyorlar, domuz ürünlerinden yapılmış küspelerle besleniyorlar.''

Kurban ''yaklaşma'' anlamındadır. Kurban kişiyi Allah'a yaklaştırır. Kurban bir ibadettir. Eksiksiz noksansız, aksaksız, mükemmel olan Allah'a sunulur. Bu nedenle sunulan kurbanın da eksiksiz olması gerekir.

Dini kitaplarda hayvanın hangi uzvunun yokluğu veya eksikliği halinde kurban olup olmayacağı yazılıdır: ''Kötürüm derecesinde hasta, zayıf ve düşkün, bir veya iki gözü kör, boynuzlarından biri veya ikisi kökünden kırık, dili, kuyruğu, kulakları ve memesi kesik, dişlerinin tamamı veya çoğu düşük hayvanlar kurban olmaz.''

İthal hayvanların domuz çiftliklerinde yetişmesi veya domuz ürünlerinden yapılı küspelerle beslenmesi gibi iddialar ne derece doğrudur?

AKP iktidarında din istismarlarıyla hem yüce dinimiz zarar görmektedir. Hem de dindarlar zarar görmektedir.

Dini söylemlerle iktidara gelen AKP'nin 8 yıllık iktidarında gelinen neticeye ve kurbanlıklar manzarasına bakınız.

Orta halli bir aile geçmiş yıllarda normal bir şekilde kurbanını keserken, bu yıl artan kurban fiyatları nedeniyle kurbanını kesemez hale geldi. İthal kurban alanlar da alışageldikleri bir kurbanlık dışında bir hayvan kesmek ve böyle bir kurban üzerinde söylentilerle oluşturulan kuşkuları yaşamak durumunda kaldılar.

Bu Kurban Bayramında yaşanan Kurbanlık hayvanlar manzarası ve ortamı şayet bir CHP iktidarında yaşanmış olsaydı, yer yerinden oynardı, malum çevreler ateş püskürürdü.

''Müslümanların artan pahalılık nedeniyle kurban kesemez hale geldiği, ithal kurbanlıklarla üzerindeki iddialar nedeniyle ibadetlere gölge düştüğü'' gibi her şey yazılır ve söylenirdi. Ama kimsenin gıkı çıkmıyor.

Çünkü dini siyasi vesayet altına alma girişimleri vardır.

Dün Kâbe'de ''Evet'' pankartı açanlar, ''Evet'' pankartları arasında Ramazan Bayramı namazı kılanlar, Cami avlusunda miting yapanlar, İftar sofralarını ''Evet'' sloganlarıyla donatanların ve olup bitenleri inançla destekleyenlerden bugün eleştiri beklenmez.

Milletin kurbanlık gibi görüldüğü bir dönemde kurbanlıklar da olanların yaşanması doğaldır.


İhsan Özkes
CHP PM Üyesi
(Üsküdar Eski Müftüsü)


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5
Diğer Yazılar Başlık Sol Kısım

Bu Yazarın Önceki Yazıları

En Çok Okunan Haberler

Diğer Yazılar Başlık Sağ Kısım

GOOGLE ÖZEL ARAMA

EN ÇOK OKUNANLAR

   Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
   Paylaş :
   Takip Et :
   Üsküdar 34 Feedburner
   www.uskudar34.com © 2007-2015 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
   Destek ve Bilgi : info@uskudar34.com
   Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

   www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

   Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

   sanalbasin.com üyesidir