Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Sabah
Milliyet Star
Yeni Şafak Türkiye

Kandilli Bahçesi

Kandilli'de XVI. Yüzyıldan itibaren varlığı bilinen has bahçelerdendir.

Kandilli Bahçesi
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
E-BÜLTEN KAYIT
Ad, Soyad :
E-Posta :
Paylaş :

Kandilli'de XVI. Yüzyıldan itibaren varlığı bilinen has bahçelerdendir. Adı ilk kez 991/1583'ten başlayarak, Mevacib Defterleri'nde "Bağçe-i Kandil" olarak geçer.

Kandilli, havası ve suyunun güzelliğiyle III. Murad'ın dikkatini çekmiş ve onun tarafından burada bir has bahçe yaptırılmıştır. Semt adını, bir rivayete göre Göksu deresinden dönen padişahlar için burada yakılan bir kandil sebebiyle, bir başka rivayete göre ise Revan Seferi'nden (1632) döndükten sonra IV. Murad tarafından burada inşa ettirilen köşkte Şehzâde Mehmed'in doğumu üzerine yedi gece kandil donanması yapılması sebebiyle almıştır. Eserini Sultan III. Murad için hazırlamış olan Seyyid Lokman, Şehinşâhnâmesi'nde bu bahçenin havuzları, fıskiyeleri, serin rüzgarı, meyve ağaçları, gül, sümbül ve yasemin dolu çiçek tarlalarıyla cenneti andırdığını söyler. Kandilli'de özellikle Akıntı Burnu çevresinde yamaçlar denize dik ve kayalık olarak iner. Bu mevkide, bir kaya üzerinde, set set yükselen laleler ve sümbüller bezenmiş bir bahçeden bahsedilir. Bu bahçeyi Sultan III. Murad düzenletmiş, daha sonra kayalık yamaç üzerine kasırlar kurulmuş, bahçe genişletilmiştir.


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

   GOOGLE ÖZEL ARAMA

   EN ÇOK OKUNANLAR

     Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
     Paylaş :
     Takip Et :
     Üsküdar 34 Feedburner
     www.uskudar34.com © 2007-2015 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
     Destek ve Bilgi : info@uskudar34.com
     Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

     www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

     Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

     sanalbasin.com üyesidir