Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Sabah
Milliyet Star
Yeni Şafak Türkiye

Bestekâr Hacı Faik Bey

1885 yılında "Leyli Kız Sanayi Mektebi müdürü" olduğu bilinen Fâik Bey'in bu vazifeye tayini ve ayrılışı ile ilgili olarak da elde net bir bilgi yoktur

Bestekâr Hacı Faik Bey
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
E-BÜLTEN KAYIT
Ad, Soyad :
E-Posta :
Paylaş :

Hacı Fâik Bey, henüz tespit edilemeyen bir tarihte Üsküdar'da doğmuştur. Babasının adı da İbrahim Ethem'dir. Küçük yaşta Enderun'a girmiştir.

1885 yılında "Leyli Kız Sanayi Mektebi müdürü" olduğu bilinen Fâik Bey'in bu vazifeye tayini ve ayrılışı ile ilgili olarak da elde net bir bilgi yoktur. Üsküdar'ın Murat Reis ve Bulgurlu mahallerinde oturduğu sabit olan büyük bestekârın hayatı ile ilgili son bulunan arşiv belgeleri ise şu bilgileri ihtiva etmektedir: Hacı Fâik Bey Enderun'dan yetiştiği gibi babası İbrahim Ethem Bey de saraylıdır. Sarayda ibrikdar, şamdancı ve kütüphane memuru, hafız-ı kütüb, o ve "kitab-i şehriyari" olarak çalışan Hacı Fâik Bey'in Haseki Nîsâ Hastanesi Müdürlüğü yaptığı iddiası ise yanlıştır. Zamanında iyi bir hanende ve bestekâr olarak meşhur olan Fâik Bey, neyzen ve girifzen olarak da temayüz etmiştir. Birçok eserinin güftesini yazacak kadar şairliği de vardır.

Mûsikîde Dellalzâde İsmail Efendi'nin talebesi olan Hacı Fâik Bey, Şehzadeliği sırasında Sultan Vahideddin başta olmak üzere Lemi Atlı, Hacı Kirami Efendi, Hafız Nazif Efendi, Şeyh Edhem Efendi, Hafız Mustafa İhsan Bey ve Said Özak gibi zevatın da mûsikî hocasıdır.


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  GOOGLE ÖZEL ARAMA

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Paylaş :
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2019 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : info@uskudar34.com
  Bu sayfa 0.08 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.