Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Sabah
Milliyet Star
Yeni Şafak Türkiye

Üsküdarlı yeni imar planına tepkili...

Yeni hazırlanan ve askıya çıkarılan Üsküdar imar planı, beklentilerin gerisinde kalarak Üsküdarlıları hayal kırıklığına uğrattı.

Üsküdarlı  yeni imar planına tepkili...
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
E-BÜLTEN KAYIT
Ad, Soyad :
E-Posta :
Paylaş :
Üsküdar İlçesi, Boğaz Geri Görünüm ve Etkilenme Bölgesi 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı 09.10.2009 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından onaylanarak yürürlüğe girdi. Söz konusu plan 11.11.2009 tarihi itibariyle 1 ay süreyle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Harita Müdürlüğünde askıya çıkarıldı.
 
Bu imar yasası Üsküdar'ın sorunlarını çözmez, büyütür.
Üsküdarlıların ortak görüşü ise askıya çıkarılan yeni imar planının beklentiyi karşılamadığı ve mevcut sorunları çözmek yerine, yeni sorunlarıda beraberinde getireceği şeklinde... Vatandaşlar yetkililerden yeni plandaki yanlışlıkların düzeltilmesini ve mağduriyetlerinin giderilmesini istiyorlar. 
 
Üsküdar Kentsel sit alanı mı?
Yeni hazırlanan imar planı ile küçük arsa sahipleri için Üsküdar'da yeni inşaat yapmak neredeyse imkansız hale gelirken, daha önceden ve ruhsat alamayan yapıların yıkılması planlanıyor. Ama aynı imar planı ve bu plandan önce büyük şirketlere tanınan imar imtiyazları vatandaşın kafasında soru işareti bırakıyor.
 
Üsküdar İmar planına nasıl ulaşırım?
Üsküdar için 1/ 5000 Nazım İmar Planı'na aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://application2.ibb.gov.tr/IBBWC/ImarPlanlari.aspx
 
Üsküdarlının beklentisi enaz %25 idi.
Yıllardır yeni imar planını bekleyen Üsküdarlılar, imar planının askıya çıkması ile büyük hayal kırıklığı yaşadılar. Üsküdarlının beklentisi en %25 imar izniydi. Ancak bu gerçekleşmedi. Üsküdar'ın birçok mahallesinde imar izni %15 olarak belirlendi.
 
Üsküdar halki tepkili...
Askıya çıkan yeni imar planına Üsküdar halkı büyük tepki gösteriyor. Haberin yayınladığı günden itibaren sitemize mail ve habere yorum yazan okurlarımız, yetkililere seslerini ulaştırmak istediklerini, tepki ve isteklerini dile getirdiler.
 
Bizde Üsküdar 34 sitesi olarak, bizlere ulaşan Üsküdarlıların yeni imar planıı ile ilgili düşünce ve beklentilerini sizler için derledik.
 
Sedat DİLMAÇ: Ben Çengelköy'de oturuyorum, biz arsamızı alalı otuz yılı geçti, üzerine bin bir zorluklarla, öyle zamanlar geldiki yemedik, içmedik bir evimiz olsun diye biriktirdik, neden, (devlet arazisine değil) (kendi arsamıza)bir evimiz olsun diye uğraştık, yaptık, şimdi yeşil alanmış diye yıkmaya çalışıyorsunuz.
 
Yahya ESER: Sayın Belediye Başkanı ve Meclis Üyelerinin yüksek insaf ve  vicdanlarına sesleniyorum. Yavuztürk mahallesinde bulunan ve üzerinde 2-3 katlı binaların yer aldığı tapulu arsaların nasıl ve niçin yeşil alana dönüştürüldüğünü merak ediyorum. Hazine arazilerine villalar,siteler yapanlara tapu ve imar verilirken, alınteri ile tapulu arsa üzerine yapılan evleri yıkmak reva mı? Herşeye rağmen büyüklerimizin yapılan bu yanlışı düzeltecelerine ve adaleti sağlayacaklarına inanıyorum.
 
Abdullah KOYAK: Yavuztürk mahallesi imar planını şiddetle kınıyorum. Büyükşehir ve Üsküdar belediye başkanlarının, imar plan ve denetim müdürlerinin konuyu daha ciddiye alıp, insanların varını yoğunu ve tüm ömrünü yitirdiği mahallesidir. Biz bu iktidarı seçtik artık cözüm istiyoruz ve çözümede inanıyoruz. Çünkü devletimiz en ince ayrıntıyı düşünen ve çözen bir devlettir.
 
Osman KAYGUSUZ: Yıllardır Yavuztürk mahallesinde ikamet ediyoruz. Böyle rezalet görmedik. Her gelen başkan imar verilecek diye Seçim zamanı binbir vaadlerde bulunuyorlar. Seçim bitince her şey bitiyor. Allah rızası için bu milletin sıkıntılarına çare olun insanları bu kadar canından bezdirmeyin. Umarım o koltukların hakkını verip bu milletin hayır duasını alırsınız.
 
Muhlis ECİROĞLU: Bu plan 11 Kasımda askıya çıktı ve böylesine önemli bir konu Üsküdar belediyesinin resmi internet sitesinin hiç bir yerinde haber olarak yer almadı. Ben 19 Kasımda beyaz masaya e-posta gönderdim 2-3 saat sonra sitede duyuruldu, bunun itiraz az olsun diye duyurulmadığına adım gibi eminim.
 
2960 sayılı boğaziçi kanunu maalesef TAKS 0.15 olacak diyor ancak boğaziçi kanunu gibi sıkı bir kanunun 4 kata(12.50) kadar izin vermesine rağmen bizim deniz görmeyen arsamızın bulunduğu parsele ve daha bir çok parsele 2 kat(6.50)vermişler.Güya silüete giren bölgeymiş ben senelerdir bakıyorum ama denizi göremedim acaba hep yanlış yönemi bakmışım.Anlaşılan sade vatandaş hep kaybedecek. olamadıkki bir bakan Kemal Unakıtan için çamlıca planı 1 ayda yapılmıştı, hemde inşaat hakkı arttırılarak... Bilenler bilir bu konuyu.
 
Bu bölgenin sorununu tek çözümü Boğaziçi Kanununun değişmesidir ama ülkenin gündemi bitmiyorki sıra gelsin.
 
Arsaları yeşil alana çevrilen arkadaşlar, mesa şirketinin Çengelköy'de mesa projesini gerçekleştirdiği yerin bu plandan daha öncesinde(sanırım 100 dönüm)yeşil alandan tamamının konut alanına çevrildiğini biliyormusunuz!
 
Ne karşılığı! Üsküdar belediyesinin meydan yıkıldıktan sonra Emniyet mahallesinde yapılacak yeni hizmet binasını bedelsiz olarak yapması karşılığı. Büyüklerimiz boşuna söylememiş parası olan düdüğü çalar olmayanda neyi çalar siz anladınız onu...
 
İslam AHMETOĞLU: Yavuztürk'e %15 imar komedi ya. Allah rızası için hiç mi dolaşmıyorsanız buraları? Bırakın yerinizde oturun. İbb'den uzay fotolarına bakın. %15 imar dünyanın neresinde var? Heryeri bina ile dolmuş bir mahalleye %15... Allah insaf versin ne diyeyim.
 
Yıldıray YAMAN: Küçüksu mahallesi çiftlik caddesi boyunca kalan geri görünüm bölgesi 1. derece mesire ve park alanı ilanı edilmiş. ANLAM VEREMEDİĞİM bu alana 0.60 imar çıkmasıdır. Mesire alanı ilan edilip 0.60 imar çıkarılmasının bir anlamı varmı? Varsa tapu verilmek istenen yerlere niye 0.15 imar veriliyor? Bence yetkili olan insanlar bunun gbi bir sürü soru işareti olan imar planını önce halka izah edmelidir.
 
Ali SİPAHİ: Belediyeyi bu çalışmasından dolayı tebrik ediyorum. Hangi akla hizmetle %15 imar verdikleri ayrı bir vaka. Bölge kentsel sit alanı ilan edilip yeni yapıya izin verilmeyip bulunan yapıların imar hakları kendilerine verilebilirdi.
 
Mete YILDIZ: Yeni 1/5000 nazım planında yine güçlülerin dediği olmuş. Rasathane'de bulunan mahallemizin yerleri yeşil alana çevrilmiş görünüyor. Yıllardır aynı yerde ikamet eden insanların yerlerine bir anda yeşil alan adı altında el konulmak isteniyor. Aynı parselde bulunan başkaları ise korunarak onlara imar izni veriliyor.
 
Üsküdar Belediye Başkanı ve Meclisinin bu yanlışlıkları biran önce düzelterek mağdur olan mahalle sakinlerimizin sorununa çözüm bulmasını bekliyoruz.
 
Mehmet: Yavuztürk mahallesinin imarı çıkmış evet ama buna imza atan sayın yetkililer %15 ne yani şimdi siz imar çıkardık diye seviniyormusunuz? Mahallemizde arsalar 250 metre kare buna bir çözüm bulun sayın üsküdar belediye başkanım size bu mahalle oy verdi sizi başkan yaptık geregini yapın bu %15 daha öncede çıkmıştı, kabul edilmemişti.
 
Kemal ALKURT: Mahallemize imar çıkması 'çok olumlu bir gelişmedir' diyemedik. Zira 1/ 5000lik imar planında verilen %15 imar payı çok yetersizdir. Bu uygulama bütün mahalleliyi mağdur edecektir. Gerekli itirazlardan sonra dilerim ki bu yüzde oranı daha makul düzeye yükseltilir de, böylelikle maduriyetler asgari düzeyde kalır.
 
Üsküdar imar planına itiraz süresi...
Üsküdarlılar 11 Aralık tarihine kadar planla ilgili olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Planlama ve İmar Daire Başkanlığı Şehir Planlama Müdürlüğünden (Bağlarbaşı), Üsküdar Belediye Başkanlığı Plan ve Proje Müdürlüğünden, ilgili Muhtarlıklardan ve www.ibb.gov.tr.'de bilgi alabileceği açıklandı. Planla ilgili itiraz etmek isteyen vatandaşlar ekte verilen itiraz dilekçe örneği ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Planlama ve İmar Daire Başkanlığı Şehir Planlama Müdürlüğüne (Bağlarbaşı) ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Yazı İşleri Müdürlüğüne (Saraçhane) başvurabilir.
 
Nasıl itiraz edilir?
Yeni Üsküdar imar planına itiraz etmek için gerekli bilgiler alttaki linktedir.
 
 
Üsküdar 34 sitesi Üsküdarlıları uyarıyor.
Sevgili Üsküdarlılar, şu an askıda olan yeni imar planına yasal itirz süresi içerisinde itirazınızı yapmanız gerekmektedir. Sadece kendi aranızda konuyu konuşmanız size çözüm getirmez. Zaten toplum olarak her konuda çok ve boş konuşmayı seven bir milletiz. İmar konusunda lütfen ''aman bana ne, bir tek benim sorunum değil ya, nasıl olsa birileri itiraz eder'' diye düşünmeyin. İş işten geçmeden yasal süre zarfında gerekli makamlara itirazınızı yapınız.
 
 
 

Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Güncel Olaylar

En Çok Okunan Haberler

GOOGLE ÖZEL ARAMA

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Paylaş :
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2015 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : info@uskudar34.com
Bu sayfa 0.06 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir